Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku czy samospełniająca się przepowiednia?

Blue Monday uważany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Od kilkunastu lat trzeci poniedziałek stycznia to dzień, w którym ludzie odczuwają spadek nastroju, mają negatywne myśli, spostrzegania siebie, świata i innych ludzi.

Skąd wziął się Blue Monday?

Dzień stworzył Cliff Arnall (trener życia, psycholog, konsultant ds. szczęścia) w 2005 r. – na zlecenie firmy Sky Travel. To zlecenie było częścią akcji marketingowej stworzonej w celu promowania zimowej oferty 🙂 Na podstawie kombo – złej pogody, ciemnych nocy, długów poświątecznych i nieudanych postanowień noworocznych powstał właśnie Blue Monday. Bo przecież jak człowiek ma doła i depresyjny nastrój to może go sobie poprawić wakacjami. I o to właśnie chodziło. Blue Monday to formuła, która mogła być wykorzystana do przewidywania, kiedy ludzie będą wybierać się na wycieczki do słonecznych miejsc na wakacje.

Czy Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku istnieje?

Wielu twierdzi, że Blue Monday nie istnieje i w opozycji do tego zabiegu, zamiast poddać się oddziaływaniom marketingowym przekazuje darowiznę na cele charytatywne. W Polsce, jednak, niewiele osób wie – skąd, po co i dlaczego jest Blue Monday – że to wynalazek PRowy. I to wyrażenie weszło już do języka potocznego.

Blue Monday jako samospełniająca się przepowiednia?

A gdyby spojrzeć na ten dzień inaczej? Czy wiesz czym jest samospełniająca się przepowiednia? To pewna hipoteza odnośnie sytuacji lub osób, która prowadzi do potwierdzających ją danych, pomimo początkowych jej fałszywości (Wojciszke, 2011). Chodzi o postawienie na naturę danej sytuacji czy osoby pewnej błędnej hipotezy, Ta hipoteza inicjuje zdarzenia, czy zachowania, które końcowo prowadzą do potwierdzenia danej hipotezy. Zmieniamy zachowanie w taki sposób, że uzyskujemy to, czego oczekiwaliśmy po danej sytuacji.

W przypadku Blue Monday, najbardziej depresyjnego dnia w roku, możemy pomyśleć o nim w kontekście samospełniającej się przepowieni:

Hipoteza/myśl: Jutro ten najgorszy dzień! (sytuacja wobec, której mamy wykreowane przez media oczekiwania)
Działanie: Wychwytujemy wszystkie sytuacje, które się zdarzają w ciągu tego dnia, które powidują obniżenie nastroju, to, co się nie udaje itp. (czyli hipoteza inicjuje konkretne zachowania)
Potwierdzenie: Mieli rację – to naprawdę najgorszy i najbardziej depresyjny dzień w roku! (tworzymy sobie potwierdzenie tych oczekiwań)

I kolejny Blue Monday, będzie dniem, w którym spodziewasz się jeszcze gorszego nastroju. Przecież w tym roku to się potwierdziło. Zadziałał mechanizm samospełniającej się przepowiedni 🙂

Czy naprawdę chcesz poddać się wyliczeniom zrealizowanym na cele kampanii marketingowej?

…i tracić jeden dzień w roku? Jeden dzień to mniej więcej 12 godzin Twojej aktywności, a to aż 43200 sekund z Twojego życia!

Zachęcam Cię do postawienia innej hipotezy – Ten poniedziałek będzie ok.

Jeśli jednak czujesz, że coś jest nie tak, zrób test na depresję:
Test Burnsa
Zaznacz jak często czułaś/czułeś ten stan w ciągu ostatniego tygodnia. W razie wątpliwości wybierz najbardziej prawdopodobną odpowiedź.
CHCĘ WYPEŁNIĆ TEST

Literatura:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna. Wydawnictwo Scholar.

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.