Pies wspierający-na Dzień Psa (aktualizacja 2021)

Kocham psy. Od każdego psa, którym się opiekowałam, czegoś się nauczyłam. Niby to tylko zwierzęta, ale mają moc. Dają dużo miłości, ale oddają człowiekowi również swoją użyteczność. Pisałam już czym mogą zajmować się psy i jaki mogą mieć wpływ na zdrowie człowieka.

Tym razem, z okazji Dnia Psa, chcę polecić serial.

pies wspomagający Kumpel
źródło: filmweb.pl

Kumpel (The healing powers of Dude, 2020) – produkcja Netflixa, która opowiada o ciekawym duecie. Tworzą go Noah – 11 letni chłopiec i Kumpel – psiak do kolana, rasy “warszawskiej”, którego myśli i motywacje również słyszymy. Noah ma fobię społeczną. Po dłuższej przerwie rozpoczyna naukę w szkole. Jego wsparciem został właśnie Kumpel – pies wspierający.

Kumpel – pies wspierający

Pierwszy sezon to krótkie, 20 kilku minutowe odcinki, oczywiście komediowe. Nie dajmy się jednak zwieść, bo serial porusza poważny temat i opisuje życie chłopca z towarzyszącym mu codziennie lękiem. Widzimy jak w wielu sytuacjach ten lęk przejmuje stery. Widzimy drogę, którą Noah przechodzi, aby nauczyć się z tym lękiem żyć i go zrozumieć. Obserwujemy jego myśli, emocje, czasem może się wydawać, że w wyolbrzymionej formie, jednak tak właśnie to wszystko działa przy fobii społecznej.

Sezon pierwszy (8 odcinków) dostępny jest na Netflixie.

Pies wspierający

Emotional support animal (ESA) to zwierzę wspierające emocjonalnie człowieka, który takiego wsparcia potrzebuje. Wsparcie to polega na towarzyszeniu, redukowaniu stresu i napięcia, które się w stresowych sytuacjach pojawia. Nie należy mylić takiego zwierzaka z psem asystującym.

8 filmów z psami w roli głównej 🙂

Lista jest mocno subiektywna, poniżej moje ulubione tytuły:

  1. K-9
  2. Był sobie pies
  3. Mój przyjaciel Hachiko
  4. Beethoven
  5. Czterej pancerni i pies
  6.  Zakochany kundel 
  7. Przygoda na Antarktydzie
  8. Piorun – gdy mój psiak był mały to wyglądał zupełnie jak Piorun 🙂 Dzieciaki chciały ją głaskać i właśnie tak ją nazywały 🙂

Te filmy pokazują nam pewne cechy, o których zapominają na co dzień ludzie. “Ten świat jest naprawdę pomerdany!”

Pytania o powyższe psiaki (aktualizacja 2021r.) 🙂

  1. Ile psów grało Szarika? – to zależy, kto odpowiada na pytanie. Franciszek Szydełko, trener Trymera, mówił, że Trymer był jedynym odtwórcą głównej roli. W źródłach znajdujemy informację, że Trymer miał dublerów – Ataka i Spika.
  1. Jakiej rasy jest Piorun? Piorun jest BOSem – białym owczarkiem szwajcarskim 😎
  1. Kumpel pies terapeuta – rasa psa. Kumpel jest kundelkiem 😉
  1. Jakiej rasy jest Hatchi? To Akita Inu (psiaki tej rasy często mylone są z podobnymi Shiba Inu). Opowieść “Mój przyjaciel Hatchiko” powstała na podstawie prawdziwej historii. Opiekunem Hatchi nie był jednak Amerykanin, tylko Japończyk Ueno Hidesaburō.
  1. A Beethoven? Jaka to rasa? To oczywiście Bernardyn.
  1. Psy z Przygody na Antarktydzie to syberyjskie Husky. Historia powstała na podstawie wydarzeń, w których brały udział sachalińskie husky (karafuto). Psiaki, które przeżyły 11 miesięcy bez człowieka, bracia Taro i Jiro, po odnalezieniu kontynuowały wyprawy na Antarkrydę.
Pies wsipierający ciekawostki dzień psa 2021

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.