Pies wspierający-na Dzień Psa

Kocham psy. Od każdego psa, którym się opiekowałam, czegoś się nauczyłam. Niby to tylko zwierzęta, ale mają moc. Dają dużo miłości, ale oddają człowiekowi również swoją użyteczność. Pisałam już czym mogą zajmować się psy i jaki mogą mieć wpływ na zdrowie człowieka.

Tym razem, z okazji Dnia Psa, chcę polecić serial.

pies wspomagający Kumpel
źródło: filmweb.pl

Kumpel (The healing powers of Dude, 2020) – tegoroczna produkcja Netflixa, która opowiada o ciekawym duecie. Tworzą go Noah – 11 letni chłopiec i Kumpel – psiak do kolana, rasy “warszawskiej”, którego myśli i motywacje również słyszymy. Noah ma fobię społeczną. Po dłuższej przerwie rozpoczyna naukę w szkole. Jego wsparciem został właśnie Kumpel – pies wspierający.

Kumpel – pies wspierający

Pierwszy sezon to krótkie, 20 kilku minutowe odcinki, oczywiście komediowe. Nie dajmy się jednak zwieść, bo serial porusza poważny temat i opisuje życie chłopca z towarzyszącym mu codziennie lękiem. Widzimy jak w wielu sytuacjach ten lęk przejmuje stery. Widzimy drogę, którą Noah przechodzi, aby nauczyć się z tym lękiem żyć i go zrozumieć. Obserwujemy jego myśli, emocje, czasem może się wydawać, że w wyolbrzymionej formie, jednak tak właśnie to wszystko działa przy fobii społecznej

Sezon pierwszy (8 odcinków) dostępny jest na Netflixie.

Pies wspierający

Emotional support animal (ESA) to zwierzę wspierające emocjonalnie człowieka, który takiego wsparcia potrzebuje. Wsparcie to polega na towarzyszeniu, redukowaniu stresu i napięcia, które się w stresowych sytuacjach pojawia. Nie należy mylić takiego zwierzaka z psem asystującym.

8 filmów z psami w roli głównej 🙂

Lista jest mocno subiektywna, poniżej moje ulubione tytuły:

  1. K-9
  2. Był sobie pies
  3. Mój przyjaciel Hachiko
  4. Beethoven
  5. Czterej pancerni i pies
  6.  Zakochany kundel 
  7. Przygoda na Antarktydzie
  8. Piorun – gdy mój psiak był mały to wyglądał zupełnie jak Piorun 🙂 Dzieciaki chciały ją głaskać i właśnie tak ją nazywały 🙂

Te filmy pokazują nam pewne cechy, o których zapominają na co dzień ludzie. “Ten świat jest naprawdę pomerdany!”

About Anna Skrońska

Jestem psycholożką. Skończyłam psychologię kliniczną i zdrowia na Uniwersytecie SWPS. Jestem certyfikowaną trenerką umiejętności społecznych (TUS), certyfikowaną trenerką kontroli złości oraz bajkoterapeutką.