Trening Umiejętności Społecznych – kwalifikacje

Trening Umiejętności Społecznych (TUS) poprzedzają kwalifikacje. Rodzice często pytają co to jest, co daje i dlaczego się za to płaci.

Dlaczego kształtujemy umiejętności społeczne?

Coraz częściej spotykam się, że w szkołach organizowane są zajęcia z kompetencji społeczno-emocjonalnych. Skierowane są one do wszystkich uczniów, najczęściej prowadzi je psycholog. Coraz częściej w szkołach organizowany jest również trening umiejętności społecznych.

Można powiedzieć, że zajęcia są po to, aby dogadać się z innymi, wiedzieć jak sobie poradzić w określonych sytuacjach, wiedzieć, co można zrobić z emocjami, które wtedy w nas siedzą.

I jedne i drugie zajęcia prowadzą nas do efektywnego funkcjonowania w relacjach z innymi. Jaka jest różnica między nimi? W zajęciach Treningu Umiejętności Społecznych bierze udział wyselekcjonowana grupa dzieci. Zajęcia odbywają się w maksymalnie 7 osobowych grupach. Cykl zajęć ma swój ściśle określony cel.

Trening Umiejętności Społecznych – kwalifikacje

Po co są więc te kwalifikacje, skoro w takich zajęciach może uczestniczyć każde dziecko? Kwalifikacje są potrzebne. Zajęcia terapeutyczne mają swój określony cel. Cel ten ustala się dla każdej grupy dzieci i dla dzieci indywidualnie. Kwalifikacje TUS pozwalają na przeprowadzenie rozmowy/wywiadu z rodzicem i poznanie dziecka.

W trakcje kwalifikacji dowiaduję się czy dziecko ma diagnozę. To podstawa. Sprawdzam z czym dziecko ma trudności, jakie są jego mocne strony, w czym jest dobre. Na spotkaniu z dzieckiem widzę jak dziecko funkcjonuje w kontakcie 1:1 z obcą osobą, w obcym miejscu, zwyczajowo bez mamy.

Te informacje są niezbędne do stworzenia programu i scenariuszy zajęć TUS dostosowanych do potrzeb tej konkretnej, nowej grupy dzieci.

O co zapytać trenera podczas kwalifikacji?

O wszystko 🙂 O wykształcenie, doświadczenie, plan na zajęcia. O ewentualne nieobecności, urlopy.

Nie ma złych pytań. Czas kwalifikacji to czas twój i twojego dziecka.

P.S. Niedawno uczestniczyłam w wykładzie, w którym razem ze mną uczestniczyło ok. 500 osób w różnym wieku – od 15 do 70 lat. Prowadzący opowiadał jak ważna jest postawa ciała i analizował jej wpływ na nasze myśli i działania. I ja tak sobie myślę – gdyby te 500 osób chodziło na TUSy to ten temat miałoby za sobą! 😀

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.