Autyzm od wewnątrz! Konferencja szkoleniowa Fundacji Synapsis

Zeszły weekend, 23 i 24 listopada, spędziłam na konferencji szkoleniowej organizowanej przez Fundację Synapsis. Tej Fundacji nie trzeba przedstawiać, ale jeśli zagląda tutaj np. mama świeżo zdiagnozowanego maluszka, warto powiedzieć, że Synapsis jest fundacją zarówno dla dzieci jak i dorosłych z autyzmem. Podczas Konferencji obchodziła swoje 30-te urodziny, więc to stabilne i bezpieczne miejsce, które ma wielu swoich wychowanków, wspaniałych terapeutów i ogromne doświadczenie 🙂 Po więcej informacji zapraszam tutaj 🙂

Budowanie potencjału i niezależności osób z ASD

Pierwszego dnia Konferencji miałam przyjemność posłuchać prelekcji Hilde De Clercq. Hilde to niezwykle sympatyczna osoba, która jest międzynarodową ekspertką w dziedzinie autyzmu. Opowiadała dużo o swoich doświadczeniach w pracy z osobami autystycznymi, a przede wszystkim zaznaczała konieczność spojrzenia na to zaburzenie od wewnątrz. Należy spojrzeć na genezę i przyczyny wszelkich zachowań. Zgodnie z teorią góry lodowej, to co widzimy zwykle przy prezentacji danego zachowania, to tylko symptom.

Hilde De Clercq

Hilde jest autorką dwóch książek. „Autyzm od wewnątrz – przewodnik” udało mi się zakupić podczas Konferencji i czeka na swoją kolej do przeczytania.

Drugi dzień Konferencji – Angelika Łasocha oraz Luke i Jacqui Jackson

Pani Angelika Łasocha pracuje jako konsultant ds. wspomagających sposobów porozumiewania się (AAC). Prowadzi terapię z dziećmi i młodzieżą ze złożonymi problemami w porozumiewaniu się i ich rodzinami. Jej prelekcja pt. “Znaczenie komunikacji dla niezależności osób z ASD” okazała się być perełką tej Konferencji. Bardzo dużo praktycznych przykładów, filmiki obrazujące pracę p. Angeliki, niesamowita energia 😊 Jedyne zastrzeżenie mam do tego, że jej wystąpienie trwało zbyt krótko! 😁

Reszta drugiego dnia Konferencji należał do Luke’a i jego mamy. Część rodziny Jacksonów przyjechała opowiedzieć o swoich zaburzeniach i zaburzeniach pozostałych dzieci z rodziny (głównie to autyzm i spektrum). Prezentacja zawierała wiele prywatnych zdjęć, Jacqui mówiła o wielu prywatnych momentach z życia swoich dzieci. Przyznam szczerze, że nie porwała mnie ta opowieść – nie tego się spodziewałam na konferencji szkoleniowej.

Luke jest autorem książek. W Polsce ukazały się “Świry, dziwadła i Zespół Aspergera” oraz “Seks, prochy i Zespół Aspergera“. Nie skusiłam się na żadną z nich. Chciałam jednak dowiedzieć się więcej o prelegencie, niestety FB Luke’a od dawna nie jest aktualizowany, ponadto nie posiada strony internetowej.

Podsumowanie

Konferencja odbyła się w Auli Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lubię, gdy takie wydarzenia odbywają się w aulach, ponieważ zapewnione jest dobre nagłośnienie i dobra widoczność.

W przerwach można było zakupić publikacje wielu wydawnictw, niektórych z korzystnymi rabatami. Największą popularnością w mojej ocenie cieszyła się Harmonia i PWN.

Przerwy lunchowe były wystarczająco długie, dostępna była opcja wegetariańska.

Baner konferencji pochodzi ze strony www.konferencja.synapsis.org.pl.
Pozostałe zdjęcia są mojego autorstwa.
Więcej zdjęć udostępniłam na swoim FB :)
author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.