Diagnoza to nie wyrok – 3 tytuły, które trzeba zobaczyć

Dzisiaj pokażę 3 tytuły produkcji, które w inny sposób pokazują życie ludzi i dają nadzieję po diagnozie. Diagnoza to nie wyrok, przy odpowiednim wsparciu przyjaciół, rodziny, specjalistów, dzieciaki mogą dobrze funkcjonować w społeczeństwie.

Na Dzień Psa pisałam o psim terapeucie Kumplu. W dalszym ciągu się uśmiecham, gdy przypomnę sobie niektóre sceny z tego serialu. Po obejrzeniu zapadają w pamięć. Myślę, że wniosą coś w życie każdej osoby, która je zobaczy.

1. Miłość w spektrum (2019)

Miłość w spektrum to świetna produkcja Netflixa. Poznajemy ludzi z ASD, którzy szukają miłości. I to wszystko jest tak bardzo bezpretensjonalne, że chce się zostać w ich świecie od razu do końca.

Bohaterowie serialu to osoby 20-30 letnie, które doskonale radzą sobie na co dzień. Nie jest to dopowiedziane, przynajmniej nie w każdej historii, jednak tak wysokie funkcjonowanie to często efekt pracy dziecka, rodziców i terapeutów.

W życiu każdej osoby z jakąkolwiek niepełnosprawnością rodzice to bardzo ważne osoby. W serialu poznajemy rodziców, opowiadają o swoich dzieciach i przygotowują je na randki 🙂 I co dla mnie ważne – oprócz mam, które przychodzą z dziećmi na terapię, widzimy również zatroskanych ojców. Często ze łzami w oczach, opowiadających z dumą o swoich dzieciach. To jest dla mnie jako specjalisty podwójnie istotne, bo tatusiowie nie boją i nie wstydzą się łez. Są przed kamerami i okazuje się, że mężczyźni jednak mogą płakać. I bardzo ważne jest też to, że tatusiowie są. Jeden z nich przyznaje, że było ciężko, były kryzysy i łatwo byłoby odejść. Tak się często dzieje, gdy w rodzinie pojawia się dziecko z niepełnosprawnością. A tu widzimy, że jednak się da 🙂

Polecam. Dobrze spędzony czas.

2. Dafne (2019)

Bohaterką filmu jest Dafne, dziewczyna z zespołem Downa. Przez 90 minut obserwujemy losy jej rodziny.

Dafne mieszka z rodzicami, prowadzi takie życie, jak każdy z nas. Pracuje, ma przyjaciół, jest aktywna. Dla Dafne diagnoza to nie wyrok. Ona żyje zwyczajnie. Przeszła przez wszystko to, przez co przechodzimy wszyscy.

Film mnie kupił, w chwili gdy po śmierci mamy pielęgniarka chce podać Dafne leki „na płacz”. Dafne trzeźwo stwierdza, że nie chce leków, ona chce płakać. Film pokazuje wiele emocji i tu jest jego wielka wartość.

Oprócz postaci z zespołem Downa, obserwujemy ojca Dafne, który cierpi na depresję. Produkcja została wyróżniona Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na Berlinale. W roli głównej debiutuje Carolina Raspante, dziewczyna z zespołem Downa. To kolejny plus tej produkcji.

Dokument dostępny na HBO. Polecam.

3. Down the road. Zespół w trasie. (2020)

Serial klasyfikowany jako serial podróżniczy. Szóstka młodych osób – Ola, Dominika, Agnieszka, Grzegorz, Krzysztof i Michał – wraz z Przemkiem Kossakowskim – dziennikarzem podróżnikiem – wyruszają w podróż dookoła Europy.

Odkąd zmieniła się nomenklatura – z osoby niepełnosprawnej na osobę z niepełnosprawnością – wśród ON krąży dowcip…

– Przyjdziesz dziś na imprezę?
– Tak.
– Sam czy z kimś?
– Z moją niepełnosprawnością 😀

Chciałoby się powiedzieć, że uczestnicy Down the road zabrali ze sobą w trasę po dodatkowym chromosomie 😉

Uczy. Bawi. Wzrusza. To trzeba zobaczyć. 13 odcinków pierwszego sezonu jest dostępnych bezpłatnie na Playerze. Prowadzący wypowiada się na temat kontynuacji, którą na chwilę obecną uniemożliwia pandemia koronawirusa.

Telewizja nie zawsze jest zła. Trudność polega na odsianiu przysłowiowego ziarna od plew. Dzisiaj zajęłam się trochę odsiewaniem i było warto.

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.