Budowanie relacji jest bardzo ważne we wszystkich naszych kontaktach społecznych. Przede wszystkim ta umiejętność, ale też umiejętność zdecydowania, że z kimś budować relacji nie chcemy. Wskażę kilka składników budowania relacji, które są niezbędne nie tylko w kontaktach z dziećmi.
Bezpieczna więź
Gdy urodzi się dziecko, rodzice budują z nim więź. Ta więź wpływa na dalsze relacje z dzieckiem. Stąd też dużą wagę przykłada się do zaburzeń więzi i eksplorację stylów przywiązania dzieci i młodzieży. Bezpieczny styl przywiązania to taka baza, na której budujemy relacje, gdy dzieci dorastają. Badania pokazują, że tata, który weźmie tydzień lub dwa tygodnie urlopu tacierzyńskiego – ma lepsze relacje z dzieckiem, w zasadzie na każdym etapie jego życia. (Nie tylko z tego względu uważam, że tacierzyński to świetny pomysł).
Budowanie relacji-co jeszcze jest ważne?
Czas
Dobra relacja to długa relacja. Czas spędzany z dzieckiem/mężem/osobami dla nas ważnymi to podstawa. Nie da się budować relacji nie spędzając ze sobą czasu.
Zaufanie
Początkowo jeśli chodzi o zaspokajanie potrzeb dziecka, w późniejszych etapach rozwoju, to, czy dotrzymasz tajemnicy, czy nakrzyczysz, gdy dziecko wywinie jakiś mniej przyjemny numer, czy jesteś na czas, jak obiecujesz, że będziesz itp.
W relacjach z dorosłymi zaufanie jest kluczowe. Dorośli mają już doświadczenia, na podstawie, których mniej lub bardziej ufają ludziom. Jeśli przebijesz się przez doświadczenia i przekonania – pilnuj tylko, żeby nie zawieść tego zaufania.
Zachęcanie do rozwoju
Twoja odwaga w wychowaniu dziecka i przeciwstawieniu się wpływowi społecznemu i stereotypom to kluczowy element budowania relacji. Jak również zachęcanie do rozwoju i podnoszenie sprawczości dziecka, zaufania do siebie samego, pokonywania stopni, po których wchodzi. To oznacza zauważanie tego, co się udało, nie krytykowanie cech dziecka, osobowości, nie dawanie łatek, wsparcie nawet, gdy coś się nie uda. Dzieci, te młodsze i te starsze, budują siebie, swoją tożsamość na podstawie tego, co dostają od rodziców.
Zachęcanie do rozwoju jest tak samo przy budowaniu relacji z małżonkiem i innymi ważnymi dla nas dorosłymi. Wsparcie w działaniu, wsparcie w porażkach. Bycie obok.
Szacunek
Szacunek dla dorosłych przychodzi całkiem łatwo. Jednak o szacunku dorośli najczęściej zapominają. Oczekują od dzieci bezwarunkowego szacunku, ale gubią gdzieś wzajemności. Pamiętajmy, że szanowanie dzieci nie wyklucza bycia rodzicem.
Rozmowa
Dodam jeszcze do niej słuchanie. Słuchanie opowieści o tym co było w szkole, w pracy. Pomimo, że wiesz, domyślasz się, albo kiedyś miałaś tak samo… to podstawa do słuchania opowieści o relacjach z chłopakami/dziewczynami, o miłościach, zranieniach, sukcesach i niepowodzeniach.
Obserwacja
Uwrażliwienie na emocje targające dzieckiem, pomoc w ich okiełznaniu, zrozumienie i dostępność „pomimo” emocjonalnego zachowania. Obserwacja i reagowanie na emocje i zachowania dorosłych. A jeśli zdarza się coś co może wpłynąć na waszą relację – nie zostawiaj tego. W dogodnej chwili przegadaj, wyjaśnij, przeproś.
W temacie emocji, lubię piosenki Agaty Świętoń i polecam dla dorosłych również:
Budowanie relacji
Opisałam dla Ciebie to, co jest niezbędne, aby zbudować trwałą relację z najbliższymi. Na indywidualnych konsultacjach często o tym pracujemy, bowiem to swoisty fundament. Zarówno w rodzinach pełnych, jak i w samodzielnym rodzicielstwie. Szczególnie warto się pochylić nad budowaniem relacji rozwiedzionych małżonków – wzajemnie ze sobą oraz rodzic – dziecko/dziecko – rodzic. Wbrew pozorom, wszystkie te relacje buduje się trochę od nowa.