Pewność siebie u dziecka – ściąga dla rodziców

Pewność siebie u dziecka jest ważna od samego początku. Jak wiesz z tego wpisu, pewność siebie da się wypracować. Domyślasz się też, że zaczęłaś pracować na swoją pewność siebie już w okresie dzieciństwa. Tak samo kształtuje się pewność siebie Twojego dziecka.

Co zrobi Twoje dziecko, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji? Jak się zachowa? Uśmiechnie się i spróbuje sobie poradzić? Czy zrobi kilka kroków w tył i ominie trudność? Jak sama się zachowywałaś, gdy spotykały Cię dziecięce problemy? Bez zastanowienia biegłaś tam, gdzie było coś nowego to zobaczenia, odkrycia, zabawy? A może byłaś dziewczynką, której czerwieniły się policzki i chowała się za dorosłego?

Wstyd pojawia się wraz z rozwojem dziecka. A dziecko jest podatne na działania dorosłych i łatwo je zawstydzić.

10 sposobów na pewność siebie u dziecka

  1. Zapewniaj je, że twoja miłość jest bezwarunkowa.
  2. Ucz je jak mówić do siebie łagodnie i pozytywnie.
  3. Wyznaczaj dla nich super ważne wyjątkowe zadania aby mogły się poczuć pomocne, użyteczne, odpowiedzialne i kompetentne.
  4. Bierz udział w ich zabawach i pozwól im być liderem.
  5. Pracuj nad swoją pewnością siebie żeby mogło się uczyć patrząc na ciebie.
  6. Pytaj dzieci o opinie.
  7. Spędzajcie razem czas, codziennie chwila dla was, tylko 1:1
  8. Ucz dzieciaki rozwiązywania problemów.
  9. Poświęcaj dziecku swoją uwagę.
  10. Namawiaj do próbowania nowych rzeczy, dawaj takie możliwości.

Zacznij od zaraz!

Pewność siebie u dziecka to fundament jego dalszego życia. Przygotowanie do późniejszej dorosłości. Miłość, akceptacja i zaufanie kształtują tę dorosłość. Zacznij teraz:) Wybierz z tej listy choćby jeden punkt, który warto wdrożyć w tym tygodniu. Zrób to. Powtarzaj. I obserwuj jakie będą rezultaty!
Daj swoim dzieciom możliwość poczucia się ważnymi, zdolnymi i kompetentnym. Zademonstruj to słowami i czynami. Pokaż, że są kochane i cenione.

Trening umiejętności społecznych

Jeśli jednak Twojemu dziecku jest trudno w nowych sytuacjach, brak mu pewności, nie wie jak się komunikować, zawierać znajomości – rozważ pomoc. Trening umiejętności społecznych może pomóc – oprócz wszystkiego, co dziecko dostanie od Ciebie, tutaj dostanie zajęcia w grupie 🙂

Nieśmiałe, niepewne dzieci, to niepewni dorośli. Dlatego warto zawczasu zadbać o poczucie pewności siebie dziecka. Warto zadbać również o swoją pewność siebie.

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.