Pewność siebie – 5 błędów, które popełniasz na co dzień

Gdy Henry Jones zaginął podczas wyprawy zorganizowanej w celu odnalezienia Świętego Graala, jego syn – Indiana Jones – dołącza do tej wyprawy i zaczyna szukać ojca. Znajduje go, następnie wspólnie poszukują relikwii. Dlaczego o tym piszę? Bo pewność siebie, dla wielu, jest właśnie jak Święty Graal. * Chce się ją mieć i czerpać z niej na maksa. Jest takie przekonanie, że to jaką masz pewność siebie, ma ogromny wpływ na Twoje życie i na to jak ono układa się tu i teraz. Ale czy każdy musi być super pewny siebie? Czy ludzie się rodzą z pewnością siebie? Czy jeśli czujesz, że nie masz pewności siebie, to jesteś skazana na jej brak już zawsze?

Pewność siebie – czym jest?

Wg APA pewność siebie to zaufanie do swoich umiejętności, zdolności i osądu.

Czy znasz kogoś, o kim myślisz, że jest niesamowicie pewny siebie? Zastanów się jaka jest ta osoba. Co robi, jak mówi, jak komunikuje siebie światu. Czy jesteś do tej osoby podobna? Macie wspólne cechy, zachowania? Co myślisz o tej osobie? Jak ją postrzegasz? Jakie masz przemyślenia po tym ćwiczeniu? Zapisz je.

Twoje przemyślenia mówią ci o tym, czym jest dla Ciebie pewność siebie. To odczucia, które masz, odnośnie tego jak kształtujesz swój wizerunek, ale też odnośnie tego, co chcesz zrobić. Wygląda na to, że na Twoją pewność siebie wpływa to jak reagujesz w różnych sytuacjach i to jak postrzegają te reakcje inni ludzie. Raz czujesz się pewna, drugi raz wręcz przeciwnie. Jednego dnia jest ok., kolejnego chcesz się schować do jakiejś dziupli i ukryć przed światem. Dzieje się tak bo odnosisz poczucie pewności siebie również do tego co w sobie lubisz i do tego czego w sobie nie lubisz, myśli, uczuć, osobowości.

Budowanie pewności siebie

Zapewne zdarza ci się, że w kryzysowych sytuacjach mówisz do siebie np. “Ja to już sobie z tym nigdy nie poradzę.” . Nie nigdy i nie zawsze 🙂 Pewność siebie można zbudować. W zasadzie buduje się ją przez całe życie, bo obejmuje ona postrzeganie swoich kompetencji oraz brak lęku. Brak lęku zwiększa naszą pewność siebie.
Dlatego właśnie poczucie własnej wartości i pewność siebie to coś, co można wykształcić i pielęgnować. Nie jest to łatwe, bo mamy w nawyku zapamiętywać negatywne zdarzenia i dostrzeganie własnych wad i niedoskonałości. Ale jest do zrobienia, a jak coś jest do zrobienia i pozytywnie wpłynie na twoje życie – to dlaczego nie spróbować?

5 błędów, które popełniasz

Wróć do ćwiczenia z początku wpisu. Co zanotowałaś w odpowiedzi na postawione pytanie? Bardzo możliwe, że znajdują się tam takie określenia jak: ton głosu, sposób mówienia, energia, sposób chodzenia, entuzjazm, duża wiedza na jakiś temat. Jakie więc możesz popełniać błędy?

Błąd nr 1

Za cicho mówisz. Być może rozmawiasz z innymi patrząc w podłogę lub pykając co chwilę długopisem.
Co możesz zrobić? Możesz pokazać pewność siebie w swoim zachowaniu, mowie ciała oraz w tym, co i jak mówisz. Poćwicz przed lustrem jak chcesz mówić, jaką postawę ciała utrzymywać w kontakcie z innymi.
Zysk: mówisz pewnie, bez zająknięć, czujesz się pewnie.

Błąd nr 2

Nie rozwijasz się. I tu nie chodzi o pęd do samorozwoju i poczucie, że czas bez robienia czegoś rozwijającego to czas stracony. Codzienny rozwój, to coś co robisz dla siebie i czujesz, że to ci coś daje, jest dla ciebie ok.
Co możesz zrobić? Codzienne spędzaj 15 minut na czymś, czego chcesz się nauczyć . Dzięki temu zyskasz regularność, wykształcony nawyk i więszą wiedzę w interesującej dla Ciebie dziedzinie.
Zysk: czujesz się pewniej przed sobą i w kontaktach społecznych.

Błąd nr 3

Bierzesz na siebie wszystko i trudno jest ci znaleźć czas na to co robisz dobrze.
Co możesz zrobić? Spisz listę obowiązków domowych i zawodowych. Zastanów się, które z nich możesz oddelegować. Oddeleguj. Rób rzeczy, w których jesteś dobra. Automatycznie Twoja pewność siebie będzie rosła. Wiara w swoją zdolność do budowania na własnych mocnych stronach jest umiarkowanie powiązana z poziomem zadowolenia z życia.
Zysk: twoje mocne strony będą silniejsze.

Błąd nr 4

Porównujesz się do innych. Bierzesz udział w jakimś dziwnym wyścigu, pojawia się stres i zazdrość. Badania pokazują bezpośredni związek między zazdrością a tym co myślimy o sobie. Im więcej zazdrości – tym gorsze samopoczucie a za tym idzie obniżenie pewności siebie.
Co możesz zrobić? Załóż dziennik wdzięczności. Prowadź go regularnie. Zauważysz co Ci służy, czy masz w swoim otoczeniu toksycznych ludzi. Ogranicz media społecznościowe.
Zysk: świadomość mocnych stron, otaczanie się dobrymi ludźmi.

Błąd nr 5

Jesteś dla siebie nie miła. Jakie masz myśli w głowie i dlaczego nie powiedziałabyś tego samego najlepszej przyjaciółce? 🙂 “Już zawsze będę taka beznadziejna.”, “Znowu się nie udało, jestem do d^upy”, “Idiotka”.
Co możesz zrobić? Mów do siebie jak do najlepszej kumpeli, bądź dla siebie bardziej życzliwa. Badania pokazują, że współczucie dla siebie jest skorelowane z pewnością siebie.
Zysk: Rozwiniesz większą łagodność dla siebie. A łagodność jest bardzo ważna przy pielęgnowaniu pewności siebie.

Pewność siebie – co dalej?

Najczęściej powtarzana zasada w relacjach to “nie szkodzić”. Zachęcam cię, żebyś wprowadziła tę zasadę do relacji z samą sobą. Zastanów się i sprawdź, czy nieświadomie sabotujesz swoją pewność siebie. Jeśli tak, wyłap błędy i spróbuj je wyeliminować. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, zawsze możesz poprosić o pomoc psychoterapeutę.

*: Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989)

Literatura:

Arslan C. Interpersonal problem solving, self-compassion and personality traits in university students. Educ Res Reviews. 2015;11(7):474-81.
Clément, R. (1980).  Pochodzenie etniczne, kontakt z  kompetencjami komunikacyjnymi  w drugim języku. W H.  Giles, W.P. Robinson i P.M.  Smith (red.), Język:  Perspektywy socjopsychologiczne (s. 147–154). Oksford, Wielka Brytania: Pergamon.
Lampert, S. I. & Rosenberg L. J. (1975). Aktywność ustna jako wyszukiwanie informacji: ponowna ocena. Journal of the Academy of Marketing Science, 3 (4), 337-354.
Locander, W. B. & Hermann, P. W. (1979). Wpływ pewności siebie i niepokoju na poszukiwanie informacji w redukcji ryzyka konsumenckiego.  Journal of Marketing Research, 16, 268-274.
Tsai CL, Chaichanasakul A, Zhao R, Flores LY, Lopez SJ. Development and validation of the strengths self-efficacy scale (SSES). J Career Assess. 2013;22(2):221-232.
Definicja pewności siebie APA https://dictionary.apa.org/self-confidence

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.