Rozwód oczami dziecka: historia Jasia

Rozwód oczami dziecka wygląda zgoła inaczej niż rozwód oczami dorosłego. Przeczytaj historię o Janku. Napisałam ją na podstawie relacji z przeżyć ośmiolatka, który nie poradził sobie z rozwodem tak, jak to sobie wymarzyli jego rodzice.

Janek

rozwód oczami dziecka historia Janka

Był chłodny, grudniowy wieczór. 8-letni Janek siedział przy oknie, wpatrując się w spadające płatki śniegu. W jego domu, który zazwyczaj trząsł się od świątecznych przygotowań, teraz panowała niezwykła cisza. Od kiedy rodzice Jasia się rozwiedli, świąteczna radość ustępowała miejsca smutkowi, a w chłopcu rodziła niepewność – martwił się, że spędzając święta z mamą, zrani uczucia taty.


Tradycje, które kiedyś były dla Janka źródłem radości, teraz wydawały się odległe i nieosiągalne. W tym roku nie było wspólnego ubierania choinki, nie było kolędowania przy pianinie z rodzicami. A co będzie z Mikołajem? Co roku to tata chłopca przebierał się w strój Mikołaja i rozdawał wszystkim prezenty. Ile było przy tym śmiechu. Każdy z domowników opowiadał wierszyk, śpiewał piosenkę bądź wykonywał inną prośbę brodatego gościa.


Janek bał się tej chwili. Bał się “Pierwszej gwiazdki”, dzielenia się opłatkiem z bliskimi i rozdawania prezentów. Zastanawiał się, co będzie robił jego tata. Czy będzie za nim tęsknił? Janek bardzo tęsknił za tatą. Tęsknił za tymi chwilami, czując bolesne poczucie straty i żal.


Choć mama Janka usiadła obok niego z filiżanką gorącej czekolady i próbowała pocieszyć synka, jej słowa wydawały mu się dalekie i niezdolne do ukojenia jego rozdartego serca. W tej chwili, patrząc na zimowy krajobraz za oknem, Janek zaczynał rozumieć, że te święta będą inne, choć w jego duszy wciąż tliła się nadzieja na powrót do starych, szczęśliwszych czasów.

Rozwód oczami dziecka -pytania do refleksji

Pytania pomogą ci lepiej zrozumieć emocjonalny krajobraz, przez który przechodzi twoje dziecko, w tym jego smutek, zmieszanie, czy poczucie straty. Pytania dotyczą historii Janka. Możesz odnieść je również do swojego dziecka.

  1. Jakie uczucia Janek może przeżywać w związku z rozwodem i zbliżającymi się świętami?
  2. W jaki sposób Janek wyraża swoje uczucia i jak dorosły może lepiej na nie reagować?
  3. Jakie są konkretne obawy Janka związane z rozwodem i świątecznym czasem?
  4. Jakie działania może podjąć dorosły, aby pomóc Jankowi poczuć się bardziej stabilnie i bezpiecznie w obliczu zmian w rodzinie?
  5. Jak dorosły może zachować równowagę między własnymi emocjami a potrzebami Janka, aby być dla niego stabilnym i empatycznym wsparciem?

Komentarz psychologa

Jako psycholog, wspieram rodziców w konstruktywnym podejściu do świąt, szczególnie w kontekście nowej sytuacji rodzinnej.

Warto zastanowić się jak dziecko komunikuje swoje emocje – to nie koniecznie muszą być słowa. Przeanalizować, czy dziecko ma poczucie bezpieczeństwa w nowej sytuacji, dostęp do drugiego rodzica i jego rodziny. Istotne jest tutaj wzmocnienie wsparcia dla dziecka. Poszukanie również wsparcia dla siebie aby nie pomijać przy tym również swoich emocji.

Przeczytaj:

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.