Rozwód-psycholog wyjaśnia

Rozwód, od podjęcia tej ważnej decyzji, bardzo wpływa na życie rodziny. Byłaś w takiej sytuacji? Zbliżają się urodziny Twojego dziecka. Wymarzyłaś sobie kolorowe przyjęcie, zaprosiłaś rodziców i dzieci z klasy Twojej pociechy – to mają być najbardziej czadowe urodziny ever! Organizacja idzie prężnie… do czasu aż pada pytanie “A będzie tata i dziadkowie?”. Czujesz jak robi Ci się gorąco, zupełnie jak przy pobieraniu krwi. “Co odpowiedzieć? Co odpowiedzieć?” myśli gonią po Twojej głowie. Jak w ogóle się w to wplątałam…?

Rozwód dla rodzica

Polska rozwodami stoi. Obserwujemy systematyczny ich wzrost. Popularność zyskały związki partnerskie.

Rozwód/rozstanie to ciężkie przeżycie, dla każdego członka rodziny. W skali stresu Holmesa i Rahe’a 1 to wydarzenie zostało umieszczone na jej drugim miejscu. Autorzy przyznali mu aż 73 punkty stresowe.

Oprócz stresu samego w sobie, rozwód może pociągnąć za sobą problemy finansowe. Dotykają one głównego opiekuna dziecka i mogą zmusić go do szukania dodatkowej pracy. Wysokość zasądzonych alimentów bywa zbyt wysoka dla rodzica nie opiekującego się codziennie dzieckiem. Zmienia się organizacja życia, funkcjonowania, relacji rodzicielskich i wychowawczych. Ustają prawa i obowiązki małżeńskie, pozostają tylko prawa i obowiązki rodzicielskie. To trudny czas dla wszystkich. Dorośli przechodzą przez fazy rozwodu. Nie zawsze do końca sobie z tymi przeżyciami radzą. Zastanów się, gdzie Ty teraz jesteś?

Rozwód dla dziecka

Najczęściej rodzice pytają, czy wiek dziecka ma wpływ na to jak przeżywa ich rozstanie. Odpowiadam wtedy, że nie ma dobrego czasu na rozwód. Skutki rozwodu/rozstania dla dziecka mogą być różne. Nie zastanawiając się długo, wymienię depresję, trudności emocjonalne (w tym ogromne pokłady złości), problemy wychowawcze i szkolne. Większość dzieci boryka się z poczuciem samotności, odrzucenia, nie kochania. Tu mamy krótką drogę do obniżonego poczucia własnej wartości, niskiej samooceny itp.

Pamiętaj, że to jak rodzice przejdą przez rozwód, ma ogromny wpływ na ich poradzenie sobie z tą kluczową życiową zmianą. Te decyzje, środowisko stworzone dzieciom, może wpłynąć na to jak będą radzić sobie w dorosłym życiu.

Wsparcie rodziny w sytuacji kryzysowej

W sytuacji rozwodu lub rozstania rodziców, wsparcia potrzebują całe rodziny oraz poszczególni jej członkowie. Czytasz ten tekst i widzisz w nim siebie? Nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Możliwe, że zauważasz, że w nowej sytuacji coś nie idzie jak trzeba, nie radzisz sobie sama z emocjami, ze skutkami rozstania z mężem/partnerem, obserwujesz zmiany w zachowaniu Twojego dziecka… To jest odpowiedni moment.



Przypisy:

  1. Koncepcja wydarzeń życiowych Holmesa i Rahe’a (1976) została ujęta w postaci 43 punktowej skali stresu. Najpoważniejszym źródłem stresu, wg tej skali, jest śmierć współmałżonka (100), najmniej poważnym jest urlop, święta spędzane z rodziną, następnie rozwód, separacja, kara więzienia, śmierć kogoś z rodziny, zawarcie związku małżeńskiego, utrata pracy i inne. Zauważ, że w tej skali uwzględniono również wydarzenia traktowane przez nas jak pozytywne i pożądane np. ślub, czy choćby wyjazd. Holmes i Rahe powiązali wydarzenia z tendencją do rozwoju chorób somatycznych.
author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.