Święta po rozwodzie – trudny czas dla rodziny

Święta po rozwodzie to czas niepewności, zmian i wyzwań emocjonalnych. Rozwód to nie tylko zakończenie związku między dwojgiem ludzi, ale również głęboka zmiana w strukturze rodziny. Zmiana ta nieuchronnie wpływa na wszystkich jej członków, zwłaszcza na dzieci. Przystosowanie się do nowej rzeczywistości, gdzie rodzice nie żyją już razem, wymaga od dzieci elastyczności, wyrozumiałości i wsparcia.

Rodzice mają mnóstwo zmiennych do wzięcia pod uwagę, szczególnie podczas pierwszych świąt spędzanych osobno.

Emocje twojego dziecka

Pierwsze święta po rozwodzie to mnóstwo emocji, z którymi dziecko musi się zmierzyć.

  1. Konflikt lojalności: dziecko kocha i mamę i tatę. Może czuć się rozdarte między rodzicami. Szczególnie w święta może martwić się o to, że rozczaruje jednego rodzica, spędzając więcej czasu z drugim.
  2. Utrata tradycji: święta to zwykle czas rodzinnych tradycji. Po rozwodzie te tradycje mogą się zmienić lub zniknąć, co prowadzi do poczucia straty u dzieci.
  3. Złość: świąteczna atmosfera może potęgować uczucie złości i inne trudne emocje u dzieci. A to kontrastuje z ogólnospołecznymi oczekiwaniami szczęścia i wspólnoty.
  4. Nowa rodzina: wprowadzenie nowych partnerów lub przyrodniego rodzeństwa może być stresujące i wymagać dostosowania planów i tradycji świątecznych. Bardzo często dzieje się to już podczas pierwszych świąt po rozstaniu. Dzieci nie mają szans na oswojenie się ze stratą rodziny a już otrzymują nową.
  5. Tęsknota: świąteczne chwile mogą przypominać dzieciom o szczęśliwszych czasach, kiedy rodzina była cała.

Święta po rozwodzie – organizacja logistyki świątecznej

Czasem zdarza się tak, że któryś z rodziców rezygnuje ze wspólnych świąt z dziećmi. Jednak częściej rzeczywistość świąteczną należy dostosować do wypracowanych postanowień sądowych i oczekiwań dzieci.

  1. Koordynacja harmonogramów: podróż między dwoma domami podczas świąt, może być wyzwaniem i dodatkowym stresem – nie tylko dla dzieci, dla rodziców również.
  2. Podróże: z koordynacją harmonogramów łączą się podróże. Jeśli rodzice mieszkają daleko od siebie, jest to wyczerpujące i czasochłonne.
  3. Ograniczenia finansowe: po rozwodzie zmieniają się finanse. Każdy z rodziców ma swoje zarobki, które dzielą też na utrzymanie dzieci. W ogólnym rozrachunku pieniędzy jest mniej, do utrzymania są dwa domy. A to może wpłynąć na sposób świętowania – może prowadzić do skromniejszych uroczystości, prezentów.
  4. Nagłe zmiany: to coś, co napawa największym niepokojem dzieciaki – nieprzewidziane sytuacje, konflikty, krzyki. Takie zmiany mogą stwarzać niestabilność i niepokój.

Święta po rozwodzie – czego nie robić?

Nie zadawaj trudnych pytań!

  • Z kim chcesz spędzić wigilię? (dla dzieci wigilia często jest najważniejszym dniem, wtedy jest uroczysta atmosfera, nastrój i… prezenty!).
  • A który prezent podoba ci się najbardziej? Od mamy czy od taty?
  • Jak było u mamy/taty?
  • Czy był/była partner/partnerka rodzica? I tu masa pytań pogłębiających i komentarzy 😉

Te pytania pogłębiają konflikt lojalności. Takich pytań obawiają się dzieci.

Zadanie dla rodziców:

Zapraszam cię do lektury o historii małego chłopca ➡️ Rozwód oczami dziecka: historia Jasia Pod tekstem znajdują się pytania. Zapraszam do refleksji.

Jeśli że potrzebujesz pomocy – zapraszam na wizytę.

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.