Życie z osobą chorą na depresję – wyzwania i sposoby radzenia sobie

Życie z osobą chorą na depresję może być wyzwaniem. Często słyszę od klientów, że ich bliscy sobie nie radzą w nowej rzeczywistości. Jeśli znasz kogoś, kto choruje na depresję, jesteś mężem/żoną, mamą, tatą, przyjacielem/przyjaciółką osoby chorej na depresję – przeczytaj do końca.

Depresja to choroba

Depresja to choroba. Zapoznaj się z wpisem dotyczącym depresji. Życie z osobą chorą na depresję może być wyzwaniem. Jednak pamiętaj, że to jak z każdą inną chorobą. Życie z osobą, która ma nogę w gipsie i nie może chodzić też może być wyzwaniem – szczególnie jak mieszkacie na czwartym piętrze bez windy.

Test Burnsa
Zaznacz jak często czułaś/czułeś ten stan w ciągu ostatniego tygodnia. W razie wątpliwości wybierz najbardziej prawdopodobną odpowiedź.
CHCĘ WYPEŁNIĆ TEST

Życie z osobą chorą na depresję – wyzwania

Jednym z wyzwań związanych z życiem z osobą chorą na depresję jest to, że choroba ta może wpłynąć na relacje między bliskimi. Osoby chore na depresję często wycofują się z kontaktów z innymi ludźmi, a to może prowadzić do poczucia osamotnienia i izolacji u ich bliskich. Ponadto, osoby chore na depresję mogą tracić zainteresowanie życiem, czuć się bezwartościowe i niezdolne do wykonywania zwykłych czynności. Wszystko to może wpłynąć również na jakość życia osób bliskich.

Jak się możesz czuć, gdy ktoś z Twoich bliskich choruje na depresję?

Depresja jest podstępna i trudna. Dla Ciebie również i możesz doświadczać wielu najróżniejszych emocji. Może Ci towarzyszyć:

 1. Bezradność – uczucie bezradności i zniechęcenia. Możliwe, że masz wrażenie, że sposoby na pomoc Twojej bliskiej osobie chorej na depresję już się wyczerpały.
 2. Smutek – widzisz chorującą bliską osobę, daj sobie przestrzeń na smutek i żal.
 3. Złość– na sytuację, na to, że ktoś bliski zachorował, na to, że sobie nie radzisz, albo masz wrażenie, że osoba chora na depresję nie stara się zrobić nic, by polepszyć swoje samopoczucie.
 4. Poczucie zagubienia – zagubienie i niepewność to częsty towarzysz, ponieważ trudno jest zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z osobą chorą na depresję.
 5. Wzrost poziomu stresu – stres i zmęczenie wkradają się do codzienności. Możliwe, że zmieniasz swoje życie, aby dopasować je do aktualnych potrzeb. Może zmieniają się warunki finansowe, może znajomi nie rozumieją Twojej sytuacji.
 6. Poczucie winy – czasami się pojawia poczucie winy, może masz poczucie odpowiedzialności za stan bliskiej osoby chorej na depresję.
 7. Niepokój – obawy dotyczące zdrowia i dobrostanu osoby chorej na depresję mogą prowadzić do wzrostu poziomu niepokoju u jej bliskich.
 8. Poczucie izolacji – bliscy chorzy na depresję mogą zaczynać unikać kontaktu z innymi, co może prowadzić do tego, że czujesz izolację i osamotnienie.

Życie z osobą w depresji – sposoby radzenia sobie

Jak możesz sobie pomóc, gdy ktoś z Twoich bliskich choruje na depresję?

 1. Zdobądź wiedzę o depresji – ważne jest, aby poznać objawy i przyczyny depresji oraz jakie formy leczenia są dostępne. Dzięki temu będzie łatwiej zrozumieć, co dzieje się z osobą chorą na depresję i jak można jej pomóc.
 2. Bądź wsparciem – jednym z najważniejszych sposobów, aby pomóc osobie chorej na depresję, jest bycie dla niej wsparciem. Warto okazywać zainteresowanie, słuchać i oferować pomoc.
 3. Pielęgnuj własne zdrowie psychiczne – niemniej ważne jest poszukanie wsparcia dla siebie i zadbanie o swoją psychikę. Skonsultuj się z psychologiem albo psychoterapeutą, dołącz do grupy wparcia. Rozmawiaj z bliskimi, przyjaciółmi. Nie bądź sam/sama.
 4. Wspieraj leczenie – warto zachęcać osobę chorą na depresję do podjęcia leczenia i wspierać ją w tym procesie.
 5. Pamiętaj o zdrowym stylu życia – nie odkładaj na półkę regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diety i snu.
 6. Wpisz do kalendarza czas dla siebie – ładuj akumulatory czymś, co sprawia Ci przyjemność. To może być hobby, czytanie książek, oglądanie filmów lub cokolwiek innego, co pozwala Ci się zrelaksować.
 7. Nie bądź zbyt surowy/a dla siebie – dbanie o kogoś bliskiego może być trudne i wymagające, dlatego nie bądź zbyt surowy/a dla siebie. Szukaj sposobów na łagodzenie stresu, np. medytacja, joga lub terapia relaksacyjna.

Podsumowanie

Osoby bliskie pacjentom z depresją mogą odczuwać wiele różnych emocji, takich jak bezradność, smutek, złość czy niepokój. Mogą również doświadczać zmęczenia i stresu, ponieważ opieka nad osobą chorą na depresję może wymagać poświęcenia czasu i uwagi. Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja jest trudna i wymaga cierpliwości i wsparcia. Warto też spojrzeć na siebie w tej sytuacji. Pozwolić sobie na uczucia i emocje, okazać również sobie wyrozumiałość i wsparcie. To, że czujesz emocje powszechnie uznawane za negatywne – jest OK.

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.