Życie z osobą chorą na depresję może być wyzwaniem. Często słyszę od klientów, że ich bliscy sobie nie radzą w nowej rzeczywistości. Jeśli znasz kogoś, kto choruje na depresję, jesteś mężem/żoną, mamą, tatą, przyjacielem/przyjaciółką osoby chorej na depresję – przeczytaj do końca.
Depresja to choroba
Depresja to choroba. Zapoznaj się z wpisem dotyczącym depresji. Życie z osobą chorą na depresję może być wyzwaniem. Jednak pamiętaj, że to jak z każdą inną chorobą. Życie z osobą, która ma nogę w gipsie i nie może chodzić też może być wyzwaniem – szczególnie jak mieszkacie na czwartym piętrze bez windy.
Wynik Twojego testu to %%YOURSCORE%% - brak depresji.
Anna Skrońska
psycholog, psychoterapeuta
Anna Skrońska
psycholog, psychoterapeuta
To już taka czerwona lampka. Zachęcam Cię do pochylenia się nad nią. Warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli nie chcesz/nie masz możliwości - możesz spróbować sama sobie pomóc, za pomocą ćwiczeń i częstych rozmów z zaufaną osobą.
Anna Skrońska
psycholog
Anna Skrońska
psycholog, psychoterapeuta
Anna Skrońska
psycholog, psychoterapeuta
Anna Skrońska
psycholog, psychoterapeuta
Życie z osobą chorą na depresję – wyzwania
Jednym z wyzwań związanych z życiem z osobą chorą na depresję jest to, że choroba ta może wpłynąć na relacje między bliskimi. Osoby chore na depresję często wycofują się z kontaktów z innymi ludźmi, a to może prowadzić do poczucia osamotnienia i izolacji u ich bliskich. Ponadto, osoby chore na depresję mogą tracić zainteresowanie życiem, czuć się bezwartościowe i niezdolne do wykonywania zwykłych czynności. Wszystko to może wpłynąć również na jakość życia osób bliskich.
Jak się możesz czuć, gdy ktoś z Twoich bliskich choruje na depresję?
Depresja jest podstępna i trudna. Dla Ciebie również i możesz doświadczać wielu najróżniejszych emocji. Może Ci towarzyszyć:
- Bezradność – uczucie bezradności i zniechęcenia. Możliwe, że masz wrażenie, że sposoby na pomoc Twojej bliskiej osobie chorej na depresję już się wyczerpały.
- Smutek – widzisz chorującą bliską osobę, daj sobie przestrzeń na smutek i żal.
- Złość– na sytuację, na to, że ktoś bliski zachorował, na to, że sobie nie radzisz, albo masz wrażenie, że osoba chora na depresję nie stara się zrobić nic, by polepszyć swoje samopoczucie.
- Poczucie zagubienia – zagubienie i niepewność to częsty towarzysz, ponieważ trudno jest zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z osobą chorą na depresję.
- Wzrost poziomu stresu – stres i zmęczenie wkradają się do codzienności. Możliwe, że zmieniasz swoje życie, aby dopasować je do aktualnych potrzeb. Może zmieniają się warunki finansowe, może znajomi nie rozumieją Twojej sytuacji.
- Poczucie winy – czasami się pojawia poczucie winy, może masz poczucie odpowiedzialności za stan bliskiej osoby chorej na depresję.
- Niepokój – obawy dotyczące zdrowia i dobrostanu osoby chorej na depresję mogą prowadzić do wzrostu poziomu niepokoju u jej bliskich.
- Poczucie izolacji – bliscy chorzy na depresję mogą zaczynać unikać kontaktu z innymi, co może prowadzić do tego, że czujesz izolację i osamotnienie.
Życie z osobą w depresji – sposoby radzenia sobie
Jak możesz sobie pomóc, gdy ktoś z Twoich bliskich choruje na depresję?
- Zdobądź wiedzę o depresji – ważne jest, aby poznać objawy i przyczyny depresji oraz jakie formy leczenia są dostępne. Dzięki temu będzie łatwiej zrozumieć, co dzieje się z osobą chorą na depresję i jak można jej pomóc.
- Bądź wsparciem – jednym z najważniejszych sposobów, aby pomóc osobie chorej na depresję, jest bycie dla niej wsparciem. Warto okazywać zainteresowanie, słuchać i oferować pomoc.
- Pielęgnuj własne zdrowie psychiczne – niemniej ważne jest poszukanie wsparcia dla siebie i zadbanie o swoją psychikę. Skonsultuj się z psychologiem albo psychoterapeutą, dołącz do grupy wparcia. Rozmawiaj z bliskimi, przyjaciółmi. Nie bądź sam/sama.
- Wspieraj leczenie – warto zachęcać osobę chorą na depresję do podjęcia leczenia i wspierać ją w tym procesie.
- Pamiętaj o zdrowym stylu życia – nie odkładaj na półkę regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diety i snu.
- Wpisz do kalendarza czas dla siebie – ładuj akumulatory czymś, co sprawia Ci przyjemność. To może być hobby, czytanie książek, oglądanie filmów lub cokolwiek innego, co pozwala Ci się zrelaksować.
- Nie bądź zbyt surowy/a dla siebie – dbanie o kogoś bliskiego może być trudne i wymagające, dlatego nie bądź zbyt surowy/a dla siebie. Szukaj sposobów na łagodzenie stresu, np. medytacja, joga lub terapia relaksacyjna.
Podsumowanie
Osoby bliskie pacjentom z depresją mogą odczuwać wiele różnych emocji, takich jak bezradność, smutek, złość czy niepokój. Mogą również doświadczać zmęczenia i stresu, ponieważ opieka nad osobą chorą na depresję może wymagać poświęcenia czasu i uwagi. Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja jest trudna i wymaga cierpliwości i wsparcia. Warto też spojrzeć na siebie w tej sytuacji. Pozwolić sobie na uczucia i emocje, okazać również sobie wyrozumiałość i wsparcie. To, że czujesz emocje powszechnie uznawane za negatywne – jest OK.