Rodzicielskie budowanie relacji

Wrzesień to był miesiąc powrotu dzieci do szkoły. To również miesiąc, w którym ukazał się na łamach czasopisma psychologicznego Charaktery, artykuł mojego autorstwa pt. „Rodzicielskie moce„. Opisuję w nim 3 rodzicielskie moce, które rodzic ma i może wykorzystać przy powrocie dziecka do szkoły.

Dzisiaj pokażę Ci jak ważne jest rodzicielskie budowanie relacji. Co można zrobić, aby poprawić relacje z dzieckiem, nie tylko z okazji trudnej sytuacji.

Rodzicielska moc nr 1

Rozmowa – na zajęciach z kompetencji społecznych uczę dzieci, że rozmowa jest jak ping-pong. Polega na wymianie zdań, angażowaniu się w nią dwóch stron konwersacji – słuchaniu i mówieniu, okazywaniu zrozumienia i dawaniu przestrzeni do wyciągania wniosków i aktywności.

Ćwiczenia dla Ciebie: wróć pamięcią do Twoich rozmów z dzieckiem…

  • Wyobraź sobie, że Twoje dziecko wraca ze szkoły. Jak wygląda wasza rozmowa? Jak może czuć się dziecko w rozmowie z Tobą?( Czy rozmowa przypomina ping-pong? Czy chciałabyś, żeby z Tobą rozmawiano w taki sposób? Jeśli nie, to zidentyfikuj i nazwij to, co było w tych rozmowach nie komfortowe.)
  • Wyobraź sobie, że jesteś Twoim dzieckiem, które chce Ci opowiedzieć o czymś trudnym. Jak wygląda ta rozmowa, co chciałabyś usłyszeć od mamy w takiej sytuacji?

Jeśli po wykonaniu tych ćwiczeń czujesz, że właściwie korzystasz ze swojej mocy, przybijam Ci piątkę i zalecam używania Twojej mocy jak najczęściej 😄
Jeśli te ćwiczenia spowodowały, że to, co chciałabyś usłyszeć od mamy (gdy jesteś w roli swojego dziecka) odbiega od tego, co słyszy Twoje dziecko – Gratuluję Ci! Wiesz, że możesz coś zmienić i poprawić tak, żeby dać sobie i dziecku jak najwięcej z waszych rozmów. Na dobry początek -> pobierz ściągę * jak rozmawiać z dzieckiem, nie przesłuchując go

Do zapamiętania: rozmawiać można z dzieckiem w każdym wieku – należy dopasować sposób rozmowy i jej długość do wieku i do dzecka.

Rodzicielska moc nr 2

Obserwacja – to bardzo ważna i potrzebna moc. Buduje podstawy dla mocy nr 3. Obserwacja i uważność rodzica na to, co się dzieje z dziećmi to wstęp do ich zrównoważonego rozwoju. Zauważanie emocji, które się kłębią w dzieciach, to krok do ich zrozumienia i odpowiedniej reakcji. Takie samo podejście i uważność na to, co się dzieje z innymi dorosłymi, podczas np. rozmów – daje możliwość uniknięcia wielu konfliktów.

Ćwiczenie dla Ciebie: zastanów się jak cieszy się Twoje dziecko, jak przeżywa lęk, złość, smutek. Zastanów się jak Ty przeżywasz te emocje. Naucz się je rozpoznawać i u dziecka i u siebie.

Do zapamiętania: identyfikacji emocji trzeba się nauczyć, nie przejmuj się, jeśli na początku nie będzie Ci to wychodzić.

Kilka pomocnych piosenek!

Piosenki o emocjach:

A dla młodszych dzieci piosenki Fenka:

Rodzicielska moc nr 3

Relacja…

Wyobraź sobie, że gotujesz zupę. Zamiast kapuśniaku – zupę o wdzięcznej nazwie relacja. Twoją bazą byłaby prawidłowo wykształcona więź. Więź zalejesz dużą ilością czasu. Gotuj kilka minut i dodaj zaufanie. Im więcej go masz – tym lepiej. Kolejnym składnikiem jest odwaga. Często pomijana, ale niezmiernie ważna. Gotuj zupę jeszcze przez 15 minut, dodaj po garści szacunku i obserwacji. Po wymieszaniu się i przegryzieniu, zupa jest już prawie gotowa. Wystarczy, już na talerzu, posypać umiejętnością słuchania i rozmowami o wszystkim.

Gotuj taką zupę jak najczęściej, zobacz tutaj dlaczego jest ona ważna. Nie można się nią przejeść 😉

Ćwiczenie dla Ciebie: wypisuj codziennie składniki zupy, których udało Ci się użyć. A jeśli nie miałaś ich pod ręką, zastanów się dlaczego.

Rodzicielskie budowanie relacji – podsumowanie

Nie ma lepszej metody na budowanie więzi z dzieckiem niż użycie swoich rodzicielskich mocy na co dzień. Jeśli dojdziesz do wprawy, będziesz mogła używać ich w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. A co najlepsze – nie tylko w relacjach z dzieckiem.

author-sign

About Anna Skrońska

Pomagam rodzinom w kryzysie okołorozwodowym. Dowiesz się jak ogarnąć piętrzące się emocje, jak skutecznie się komunikować. Prowadzę warsztaty dla rodziców, pomagam również dzieciom.
Anna Skrońska psycholog
Informacja

Ta strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na używanie ciasteczek, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki (jeśli chcesz w każdej chwili możesz je zmienić). Więcej informacji dostępnych w Polityce Prywatności.