Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Jan Kochanowski, Fraszki, Księgi trzecie, Na zdrowie
Możliwe, że w dzisiejszych czasach Jan Kochanowski napisałby „Ślachetne zdrowie psychiczne…”. W tym wpisie omawiam 4 sposoby na dbanie o zdrowie psychiczne.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
2021 rok to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego pod hasłem przewodnim „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”. Świat jest coraz bardziej spolaryzowany, pogłębia się przepaść między ludźmi bogatymi a ludźmi żyjącymi w ubóstwie. Dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego jest również nierówny. Od 75% do 95% osób z zaburzeniami psychicznymi w krajach o niskich i średnich dochodach w ogóle nie ma dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Osoby z chorobami psychicznymi mają utrudniony dostęp do leczenia, w dalszym ciągu doświadczają dyskryminacji a nawet napiętnowania. Teoretycznie świadomość społeczna na temat pomocy psychologicznej psychoterapeutycznej, psychiatrycznej się zwiększa, jednak jeszcze zbyt wolno i niewystarczająco.

Pandemia COVID 19 jawi się jako globalny kryzys. Wyraźnie pokazuje wpływ nierówności na dostępność usług dla zdrowia, szczególnie zdrowia psychicznego. Zatrważająco rośnie liczba dzieci i nastolatków potrzebujących opieki, wzrasta ilość osób zmagających się z lękami i depresją.
W 2020 roku, liczba samobójstw popełnionych przez osoby borykające się z chorobami psychicznymi to aż 1033/5165 samobójstw zakończonych zgonem ogólnie. (źródło: www.policja.pl ) Dane są przytłaczające.
Pomóż sobie.
Sprawdź 4 sposoby dbania o zdrowie psychiczne…
samodzielnie!
Zadbaj o sen
Sen jest bardzo niedoceniany, a działa na nasz organizm niezwykle dobrze.
Przykładowo:
- w trakcie snu odbudowuje się wiele funkcji mózgu
- przed nauką sen przygotowuje mózg do twrzenia nowych wspomnień,
- po nauce je utrwala,
- wpływa na kreatywność (!)
Zadbanie o sen to np. zasypianie i budzenie się o tych samych porach, nie używanie kofeiny późnym popołudniem, odstawienie ekranów przed snem. Pamiętaj, że brak snu i odsypianie w weekendy to nie jest najlepsze rozwiązanie. Nie nadrobisz niedoborów snu z tygodnia a poniedziałek to będzie katorga 😉
Zadbaj o jedzenie i picie
Zbilansowana dieta i nawadnianie organizmu, wcale nie są przereklamowane. Dają energię, odżywiają mózg, zajmują się odpornością organizmu i witalnością. Ponadto również od tego co się dzieje w jelitach zależy zdrowie psychiczne. Prowadzone są badania, które pokazują, ze choroba Parkinsona zaczyna się właśnie w jelitach, bowiem mogą ją wywoływać wirusy albo toksyny znajdujące się w pożywieniu.
Zadbaj o relacje
Człowiek jest zwierzęciem socjalnym, kontakt z drugim człowiekiem jest niezbędny. Sama obecność, rozmowa, dla dzieci wspólna zabawa, robią cuda. Szczególnie w dobie pandemii, wsparcie społeczne wysuwa się na pierwszy plan.
Zadbaj o odpoczynek
Z doświadczenia swojego i moich klientów wiem, że odpoczynek, to dobro deficytowe. Weź teraz kartkę i coś do pisania. Wypisz wszystko to, co Cię relaksuje i przy czym odpoczywasz. Nawet oczywiste oczywistości. Podkreśl te, które nie wymagają dużo nakładów z zewnątrz. Możesz je zrealizować nawet dzisiaj lub jutro. Ile czasu mogą zająć? ..już wiesz? Spójrz do swojego kalendarza i znajdź miejsce, w które wpiszesz tę aktywność dziś lub jutro. Zrealizuj, jak inne super hiper ważne rzeczy. Bo odpoczynek, tak naprawdę, jest ponad to wszystko.
Zrób sobie cyfrowy detoks
Zostaw swój smartfon w domu na jeden dzień. Jeśli nie możesz, wyłącz Internet. Odłącz się od ciągłych wiadomości e-mail, powiadomień z social mediów, alertów i innych zakłóceń. Spędź czas, robiąc coś fajnego bez ciągłego pikania telefonu. Najlepiej z kimś z krwi i kości obok.
Wykorzystasz 4 sposoby na dbanie o zdrowie psychiczne?
„Zdrowie psychiczne w nierównym świecie” to hasło ma swoje uzasadnienie. Nie czekaj na moment, w którym będziesz musiała skorzystać z pomocy specjalisty, #dbajopsyche. Zapobiegaj zamiast leczyć. Żeby nie chodzić do stomatologa, myjemy zęby co najmniej dwa razy dziennie. Aby zadbać o własne zdrowie psychiczne – na początek wprowadź w życie te 4 złote rady.
Jeśli masz osobiste doświadczenia z chorobą psychiczną lub zdrowieniem i chesz o nich porozmawiać, podzielić się nimi z czytelniczkami mojej strony-> prześlij mi swoją historię (pełna anonimowość) kontakt@psycholog-terapeuta.pl